10 Haftalık Gebelik, Bebekteki Değişimler

Sıradaki içerik:

10 Haftalık Gebelik, Bebekteki Değişimler

e
sv

11 Haftalık Gebelik, Bebeklerde Meydana Gelen Değişiklikler

88 okunma — 17 Nisan 2023 09:14
11 Haftalık Gebelik, Bebeklerde Meydana Gelen Değişiklikler

11 haftalık gebelik sürecinde bebeğin boyu; dört cm’e ulaşır. Ayrıca, gelişimleri doğum sonuna kadar devam edecek olan ciğer, böbrek ve beyin çalışmaya başlamıştır. Bununla birlikte, anne adaylarının göbekleri bu hafta itibariyle belirginleşmeye başlamıştır. 11 haftalık hamilelik sürecinde bebeğin boyu dört ile altı cm, kilosu ise sekiz ile on gram arasında değişmektedir. Bu hafta itibariyle, bebeğin organları tamamlanmış sayılır. Ayrıca, bebeğin başı ile vücudu arasındaki değişim oranı bu haftadan itibaren normal hale gelecektir. 11 haftalık hamilelik sürecinde bebek artık dış dünyayla temas kurmaya başlamıştır. Çünkü, bebeğin dış kulak yolu ve kulak zarı oluşmuştur. Bu durum, bebeğin artık dış dünyadan gelen sesleri algılayabileceği anlamına gelmektedir. İşitme duyusunun tam olarak oluşması ise hamileliğin 24. haftasını bulacaktır. 

11 Haftalık Gebelikte Bebeklerde Meydana Gelen Değişiklikler 

Bu hafta itibariyle, bebeğin kafası, hala daha vücudundan büyüktür. Ayrıca, bebeğin hareketliliği arttığı için anne adayının vücudundaki değişimler de hızlanmaktadır. Bebeğin kafası, bu haftadan başlamak üzere normal hale gelerek gelişimini tamamlayacaktır. 11 haftalık gebelik sürecinde bebeğin organları gelişimini sürdürmektedir. Bağırsaklar; karnın dışında gelişirken artık karnın içine doğru şekillenmeye başlarlar. Ayrıca, bebeğin gözlerinin iris tabakası şekillenmeye bu haftada başlar. Buna ek olarak, 11. hafta itibariyle, bebeğin cinsel organı daha belirgin hale gelir. Ancak, yine de bebeğin cinsiyeti hakkında fikir edinmek mümkün değildir. Bebeğin elleri bu haftada yumruk haline dönüşür, diş etlerinin altında yer alan minik dişlerinin yerleri belli olmaya başlar. Bebeğin bazı kemikleri giderek daha belirgin hale gelmektedir. Ayrıca, bebeğin tırnak ve saçları da belirginleşmeye başlamıştır. Tüm bunlardan farklı olarak, bu haftada bebeğin ruhsal dünyası şekillenmeye başlamıştır. Bebeğin beş duyusu, anne karnındayken şekillenir. Beş duyu, rahim içerisinde meydana gelir. Ancak, dokunma ve tat alma duyusu; ilk gelişen duyulardır. Bu hafta itibariyle, bebek, ilaçlara karşı oldukça hassasdır. Embriyonik dönemin bitmesinin ardından 11. haftayla beraber başlayan ve doğuma kadar devam eden sürece fetal dönem adı verilmektedir. 11. hafta itibariyle, anne rahmi ve bebek arasında kan dolaşımı başlar. Ayrıca, anne adayları bu hafta itibariyle bebeklerini ultrasonda daha net görmeye başlar. 

11 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler 

  1. hafta itibariyle, hamilelikte fetüs dönemine girildiğinden dolayı, anne adaylarının mide bulantılarının daha yoğun olması normaldir. Bu haftayla beraber anne adaylarının iştahı belirgin bir şekilde artar. Ancak, çok fazla yemek yemek gaz sıkıntılarına sebep olacaktır. Bu yüzden, aşırı yağlı ve zor hazmedilecek yiyeceklerden kaçınmak ve kafein yerine bitki çayı içmek gereklidir. Buna ek olarak, bu dönemde sırt ağrıları ve ayaklarda kramp oluşması sıklıkla görülür. Hormon değerleri sürekli değiştiği için anne adayları daha çok baş ağrısı şikayeti yaşar. Mide ekşimesi ve yanması da yine hormonal değişimlerin birer sonucudur. 11. hafta itibariyle fetüs dönemine girilse de önceki haftalara benzer şikayetler devam eder. Anne adaylarının göğüs hassasiyeti bu hafta da devam eder. Anne adaylarının bu haftadaki psikolojisi oldukça değişkendir. Ani duygu değişimlerinden dolayı herkesin anne adaylarına karşı duyarlı olması gerekir. Ayrıca, bu dönemde, anne adayları kilo almaya başlar. Hatta, bu haftadan itibaren anne adaylarının her hafta bir kilo alacağını söylemek mantıklı olur. Halsizlik hissi; bu hafta da devam edecektir. Hamileliğin orta dönemlerine yaklaşıldığı düşünüldüğünde anne adaylarının hamilelik sürecinin tüm etaplarına bir an önce uyum sağlaması bir zorunluluktur. 
leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli