Demet Özdemir’in sevişme görüntüsü 1 milyondan fazla görüntülenme aldı!

Sıradaki içerik:

Demet Özdemir’in sevişme görüntüsü 1 milyondan fazla görüntülenme aldı!

e
sv

15 Haftalık Gebelik Belirtileri, Bebeğin Gelişimi

105 okunma — 26 Mayıs 2023 23:59
15 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 15. haftası itibariyle, anne adaylarının hamileliklerini daha iyi fark etmeye başladığı söylenebilir. 15 haftalık gebelik süreci, ikinci trimester döneminde yer aldığı için tıpkı 14. hafta gibi anne adaylarının çok rahat bir dönemde olduklarından bahsedilebilir. Bu dönemde, düşük riski olmayan anne adayları, doktorlarından onay alarak cinsel birliktelik yaşayabilirler. Ancak, bu haftadan başlamak üzere, anne adayları, doktorları tarafından daha çok kontrole çağrılabilir. 15 haftalık hamilelik sürecinde üçlü tarama testi yaptırılmalıdır. Ancak, ikili tarama testi normal çıkan anne adaylarının üçlü tarama testini yaptırmaları zorunlu değildir. 

15 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler 

15 haftalık gebelikte bebek, idrarını amniyo sıvısı içerisine yapmakta ve aynı zamanda yutmaktadır. Amniyo sıvısı, ortalama üç saatte yenilenmektedir. Çünkü, amniyo sıvısı, tamamen bebeğin idrarından meydana gelmektedir. 15. haftada bebeğin boyu, baş kısmından poposuna kadar yaklaşık 10,1 cm, kilosu ise yaklaşık 70 gram olarak tahmin edilmektedir. 15. hafta itibariyle, bebeğin saçlarının kesin olarak oluştuğu söylenebilir. Ancak, bebeğin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanan anne adaylarının birkaç hafta daha beklemesi gerekecektir. Bunlara ek olarak, bu hafta itibariyle, bebeğin kemik ve kas dokusunun gelişimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Transparan bir cilde sahip olan bebeğin cilt yüzeyindeki damar yapıları belirgin hale gelmiştir. Ayrıca, lanugo ismi verilen ipeksi cilt tüyleri, bu haftadan itibaren bebekte gelişmeye başlar. İpeksi cilt tüyleri, varlığını 26. haftaya kadar devam ettirir. 15 haftalık gebelik sürecinde bebeğin gelişimine dair önemli detaylar ultrasonda görülebilir. Örneğin; bebeğin yüzü ve göz boşluğunun içerisindeki mercek yapısını, kemik yapısını ve içerisinde yüzdüğü amniyo sıvısını ultrason sayesinde görmek mümkündür. 15. haftanın sonuna doğru bebeğin cinsiyeti hakkında fikir edinilebilir. Ultrason sayesinde erkek bebeklerinin testis ve penislerini görmek mümkün hale gelecektir. Fakat, bu durum her bebek için geçerli olmayabilir. İlerleyen haftalara kadar, cinsiyeti hakkında fikir edinilemeyen bebekler mutlaka olacaktır. Özellikle, kız bebekler daha geç tanınır. Bebeğin cinsiyetinin öğrenilme süreci, ultrasonun kalitesi ve ultrason yapan kişiyle de alakalıdır. 

15 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler 

15 haftalık gebelikte, anne adayları rahimlerini net bir şekilde hissedeceklerdir. Ellerini karınlarına götürdüklerinde topa benzeyen yumuşak bir kitleyle karşılaşacaklardır. Bu kitle, bebeklerinin yer aldığı kısımdır. Ancak, bebeğinin hareketlerini hissetmek isteyen özellikle ilk kez hamile kalan kadınların birkaç hafta daha beklemesi gerektir. Anne adaylarının bu dönemde bol bol su içmesi şarttır. Çünkü, su, doku metabolizmasının çok önemli bir öğesidir. Suyun bu özelliklerinden dolayı onu bir besin maddesi olarak görmek mümkündür. Anne adaylarının bu dönemde günde en az sekiz bardak su içmeleri, bunun dışında da sıvı gıdalar almaya özen göstermeleri gerekir. Hamilelik dönemlerini yaz aylarında yaşayan anne adaylarının sıvı tüketimini olabildiğince arttırmaları şarttır. Bu dönemde, yeterince sıvı alan anne adaylarının idrar renkleri açık sarı renginde olacaktır. Bu durum, anne adaylarının gebelik dönemlerini sağlıklı geçirdiklerinin bir kanıtıdır. 15. hafta itibariyle anne adaylarının hamileliğe dair bazı kavramlardan haberdar olması gerekir. Çünkü, doktorun anne karnının üzerinde gezdirdiği probun açısını değiştirmesi tamamen bebeği farklı açılardan görüntülemek içindir. Ancak, probun yönü değişirken ekranda görüntünün değişmesi bebeğin hareketlerinden kaynaklanmaz. Çünkü, bebeğin hareketi sadece prob sabit pozisyondayken görüntülenebilir. Bu dönemde, anne adaylarına ilaç kullanmaları doktorlar tarafından önerilebilir. Bu ilaçlardan bazıları, anne adaylarının şikayetlerini dindirmek için iken bazıları ise tamamen konforu sağlamak içindir. 

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli