Sinoz NO:16 Miracle Oil, Kullanı mı ve Kullanıcı yorumları

Sıradaki içerik:

Sinoz NO:16 Miracle Oil, Kullanı mı ve Kullanıcı yorumları

e
sv

16 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

70 okunma — 31 Mayıs 2023 23:18
16 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

16 haftalık gebelik süreci; bebeğin hızla geliştiği bir dönemi ifade etmektedir. Geçmiş haftalarda, bebeğin kol ve bacakları orantısız durumdayken bu haftadan itibaren bebeğin bacakları, kollarından uzun olarak normal görünümüne kavuşacaktır. Buna ek olarak, 16 haftalık gebelik sürecinde bebeğin boyu hızla uzamaya devam edecektir. Bu haftanın bir diğer özelliği de, bebeğin kafasının bağımsız olarak hareket etmeye başlamasıdır. Bebek, bu haftada el ve kollarını daha çok hareket ettirdiği için genel hareket sayısı da artmış olacaktır. Buna ek olarak, bebek, ultrason sayesinde seslere karşılık vermeye başlayacaktır. 

16 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler 

16 haftalık gebelik sürecinde bebeğin boyu yaklaşık 14 cm iken kilosu ise yaklaşık 140 gram olarak tahmin edilmektedir. Bebeğin bu haftada rahim içerisinde bol bol yeri olduğu için hareket etmesi de kolay hale gelecektir. 16. hafta itibariyle, bebeğin el ve ayak tırnakları, daha çok uzamaya başlayacaktır. 16. haftayı takip eden süreçle beraber, geçmişte doğum yapmış anne adayları, bebeklerinin hareketlerini yakından hissetmeye başlayacaklardır. Bununla beraber, bebeğin kemiklerinin gelişmesi ve kaslarının güçlenmesi sayesinde bebeğin rahim içerisindeki hareketleri yakından hissedilecektir. Ultrason sayesinde bebeğin cinsiyetine dair tahminler 12. haftadan itibaren yapılmaktadır. Ancak, 16. hafta itibariyle, bebeğin cinsiyeti net olarak ultrasonda görülebilir. Ancak, bazı anne adaylarında bebeğin anne karnındaki pozisyonu uygun olmadığı için bebeğin cinsiyetine dair tahminlerin yapılması bu hafta itibariyle de mümkün değildir. 16. hafta itibariyle, ultrasona giren anne adayları, bebeklerinin görüntüsünü daha net bir şekilde gözlemleme şansına erişeceklerdir. Bu hafta itibariyle, bebeğin el ve ayak oluşumu birbirinden ayrılacağı için el ve ayakların ayırt edilmesi daha kolay olacaktır. Bebeğin bu haftadaki hareketleri oldukça nettir. Özellikle ikinci veya sonraki çocuğuna hamile olan kadınlar, bu hareketleri daha net bir şekilde fark edeceklerdir. Ancak, ilk kez hamile kalan anne adaylarının bebeklerinin hareketlerini hissetmesi için bir ay daha beklemesi gerekebilir. 

16 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler 

16 haftalık gebelik sürecinde anne adaylarının vücudunun ve yüzünün güneşe maruz kalan bölümlerinde çeşitli lekelenmeler yaşanabilir. Bu lekelenmeler kalıcı olmadığı için anne adaylarının korkmasına gerek yoktur. Bu lekelenmelerin ortaya çıkma sebebi, kanda artan östrojen hormonuyla alakalıdır. Bu hormonun cilt rengini oluşturan pigment üretici hücreler üzerindeki etkisinden dolayı bu lekelenmeler meydana gelmektedir. Bu tip lekelenmeler, cildin derin tabakalarında meydana geldiyse doğum sonrası tıbbi bir destek almak gerekebilir. Anne adaylarının, güneşe çıktıkları zamanlarda bu lekeleri önlemek adına koruyuculuğu yüksek güneş kremlerinden sürmeleri tavsiye edilir. Ayrıca, makyaj sayesinde de bu lekeler kapatılabilir. 16. hafta itibariyle anne adaylarında yaşanan bir diğer değişim de kan miktarının ciddi oranda artmasıdır. Hamilelik döneminin bir özelliği olan kan artışı, anne adaylarında burun tıkanıklığı veya burun tıkanması gibi problemlere sebep olabilir. Bebeğin kan hacminin artmasına paralel olarak bebeğin ihtiyaçları da artar. Bu dönemde, anne adaylarının kalbi daha çok çalışır. Kalp sorunu olmayan annelerde bu durum herhangi bir problem teşkil etmez. Buna ek olarak, bu dönemde anne adaylarında çeşitli alerjik durumlar yaşanabilir. Ayrıca, anne adaylarının bacaklarının arka kısmındaki kılcal damarlarda belirginleşme hissedilebilir. Bu durum, ileride varis gelişimine neden olabilir. Özellikle, genetik olarak bu duruma elverişli olan anne adaylarının mutlaka önlem alması gerekir. 16. haftanın bir diğer özelliği de, anne adaylarına üçlü test uygulanmasıdır. Ancak, her anne adayı bu testi yaptırmak zorunda değildir. 

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli