Sinoz leke kremi nasıl kullanılır?

Sıradaki içerik:

Sinoz leke kremi nasıl kullanılır?

e
sv

2020 en iyi kore dizilerini sizin için derledik

155 okunma — 26 Ekim 2022 09:12
2020 en iyi kore dizilerini sizin için derledik

2010’lu yıllardan itibaren hayatımıza bir Kore dizisi gerçeği girmiş oldu. Bu dizilerin özellikle genç jenerasyonda popülerliğe ulaşması, sürekli olarak popülerliğin artmasını sağlıyor. Bu popülerliğin çoğalmasıyla doğru orantılı olarak, ülkemizde de bolca Kore dizisi uyarlaması görmekteyiz. Güneşi Beklerken, Kiralık Aşk gibi Kore uyarlaması örnekleri; ülkemizdeki romantik komedi janrına önemli bir katkıda bulunmuşlardır.

Kore’deki popüler figürlerin, kusursuz bir şekilde pazarlanması ve imajlarının da kusursuz bir görünümle tasarlanması; dizi sektörünün önemli ölçüde görsel odaklı ilerlediğini açıklar. Ayrıca romantik odaklı işlerin yoğun olarak bulunduğu bu dizilerde, kusursuz görünümdeki oyuncuların oynaması ideal aşk imajını seyircilerde oluşturur. Bu nedenle genç jenerasyonun aşk algısı, Kore dizileriyle şekillenir ve onların ideali de bu imajlara evrilir. Z kuşağının düşünce prototipini çözümleyebilmek için, Kore dizilerinin anlatı biçimlerini keşfetmek önemli bir done olacaktır.

Günümüzde de Mucize Doktor dizisi, Kore uyarlamalarının en popüleri olarak öne çıkmakta. Kore’de önemli bir sektör haline gelen ve Hollywood’da dahi uyarlanan bu dizilerin en iyilerini; ünlü TV eleştirmeni Hidayet Kadiroğlu sizler için yorumladı.

En İyi Kore Dizileri Hangileri? Hidayet Kadiroğlu Sizler İçin Yorumluyor…

 • The Heirs: Büyük bir şirketin evlatlık varisi, yabancı bir kızın hayatına şaka yollu olarak olumsuz etki eder. Bu etkinin sonucunda ilk başta kavgayla başlayan diyalog, sonrasında aşka dönüşür.

Kore dizilerinde görmeye alışık olduğumuz zenginlik kavramının en çok somutlaştığı dizilerdendir The Heirs. Klasik bir zengin erkek fakir kadın hikayesi gibi görünse de, olayın içine kattığı entrikalar sayesinde hikayeler genişler. Bu formülün büyük bir ölçüde Türk dizi sektörüne de yansıdığını görmekteyiz. “Güçlü bir erkek figürü, güçsüz kadını koruyup kollar ve aşk başlar.” formülü, sektörün son on yılını domine etmiştir.

 • I Hear Your Voice: Genç ve enerji bir avukat, eskilerin kurt bir avukatı ve zihin okuma yetisine sahip bir gencin; suçla mücadele ekibi kurduğu bir romantik komedi hikayesi; oldukça eklektik ve ilginç bir formüldür. Kore dizilerinde en çok sevilen unsurlardan biri de hikayelerin pek çok doneyi bir araya getirmesidir. Yaratıcılığı bu birleşimler sayesinde sağlayan Koreli senaristler, Türkiye’deki meslektaşlarına da örnek olmaktadırlar.

Ayrıca bu ve benzeri şekilde birden çok uyumsuz parçayla oluşturulan hikayeler, genç jenerasyonda edebiyat algısını dahi değiştirdi. İnternette gördüğümüz ve çokça eleştirdiğimiz Wattpad kitaplarındaki ekseri görsel kullanımının Kore dizilerinden olması, bu durumun somut kanıtıdır.

 • Descendants of the Sun: Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan bir asker ve bir doktorun, kamplarda ve uluslar arası alanlarda gelişen aşk hikayesini anlatan dizi; Kore dizilerinin esnek yapısını bir kez daha kanıtlar. Aksiyon, insanlık dramları ve ciddiyetin hüküm sürdüğü bir ortamda aşkı merkeze koyan bu dizi; hedef kitlenin ne olursa olsun değişmemesini sağlar. Ana fikrin her zaman aşkla ilişkili olduğu bu yapımlar, bu sayede müthiş bir kitleyi peşlerinden sürüklerler.
 • Empress Ki: Yuan İmparatorluğu’nda yaşayan bir imparatoriçenin hikayesini anlatan Empress Ki dizisi, büyük Moğol Hükümdarlığı’nda yaşanan süreçleri ve imparatoriçe yönetimini ele alıyor. Cengiz Han’ın kurduğu bu hükümdarlıkta Demir Leydi lakabıyla anılacak kadar güçlenen Ki, tarihte de önemli bir yere sahiptir. Kore dizileri, tarihi hikayeleri de son derece başarılı bir şekilde anlatmakta. Ülkemizde Kore’deki bu janrın popüler olamamasının sebebi ise, toplumun Kore coğrafyasını tarihsel olarak yakın görmeyişidir.
 • She Was Pretty: Klasik bir güzel ve çirkin hikayesi olarak tanımlayabileceğimiz She Was Pretty, ilişkilerdeki güzellik olgusunu başarılı bir şekilde taşlayan bir dizidir. Güzel kızın kilolu erkeği beğenmemesinden yıllar sonra, kilolu erkek yakışıklı ve başarılı birine dönüşür. Kız ise güzellini yitirmeye başlar. Bu denge değişimiyle birlikte, aşkın yalnızca fiziksel görünüşten ibaret olmadığını anlatan bir hikayeyi seyrederiz.
 • Oh My Venus: Dünya’da yaşayan her insanın aşk arayışında yaşayacağı engebeli yolların bir özeti niteliğinde olan Oh My Venus, bu yolların sonucunda ulaşılacak noktanın ne kadar tahmin edilemez olduğunu özetler. Dünyaca ünlü bir kişisel antrenör olan erkek, sakatlığı sonucunda yaşadığı acılarla boğuşur ve mutsuzluğa kapılır. Başarılı ve güzel bir avukat olan kadın ise, kilo alarak özgüven kaybına kapılır. Bu iki insan, mutluluğu birbirlerinde bulacaktır.
 • W-Two Worlds: Bir çizgi roman yaratıcısının oğlu olan Yeon Joo, babasını ararken bir anda fantastik bir dünyanın içine düşer. İçine düştüğü bu dünyada ise milli bir sporcuyu ölümün pençesinden kurtarması gerekir.

Kore dizi endüstrisinin başarılı olarak addedilebilecek bir noktası ise, fantastik dünyaları başarılı bir şekilde işlemesidir. Ülkemize bu türü adapte edememiş olsak da, yaratıcılık açısından son derece başarılı işler izletmeleri açısından bu özellik çok önemlidir.

 • Another Miss Oh: Another Miss Oh dizisinde, isimleri aynı olan iki kadın ve iki erkeğin hikayesini izleriz. Oh Hae Young ismindeki bu dört kişinin hayatındaki paralellikler ve zıtlıklar dizinin ana konusudur. Amerikan sinemasından alınan bu kesişim formülü, Kore’de de başarıyla uygulanmıştır.
 • Cheese In The Trap: Okulun zengin ve yakışıklı öğrencisi Park Hae Jin ile ortalama nir ailenin kızı olan Kim Gon Eun’un arasında geçen aşk hikayesini anlatan Cheese In The Trap, günümüzde çokça alışageldiğimiz öğrenci aşk hikayelerinden birini anlatıyor. I Hear Your Voice’ta olduğu gibi, bu prototip de Wattpad kitaplarında çokça işlenmektedir.
 • The Doctors: Çocukluğunda yaşadığı tramvatik ve hastalık dolu dönemin ardından yılmayıp doktor olan Park ve etrafındaki cerrahların çalkantılı hayatlarını anlatan The Doctors, Dünya çapında büyük bir başarıya ulaşmıştır. Dizi, doktorluğu ele alışıyla ve dinamik yapısıyla Amerika’da dahi önemli başarılara imza atmıştır. Kore dizilerini tanıtan yapımlardan biri.
 • Uncontrollably Fond: Kore’nin ünlü bir belgesel yapımcısıyla, ünlü bir şarkıcısını ele alan Uncontrollably Fond; adalet arayışını, masumiyeti ve ölüme giden yoldaki pişmanlıkları anlatan bir yapımdır. Kore’de de ünlülük ve parıltılı hayatlara değinmesiyle oldukça sevilen bu dizi, başarı odaklı düşünen tüm insanların ibret alacağı bir yapım olarak karşımıza çıkar.
 • Black: Fantastik yapımlarda büyük başarılar elde eden Kore dizi sektörü, bu yapımların en iyilerinden biri olan Black’i de 2017 yılında piyasaya sürmüştür. Ölümü görmek ve hissetmek temelinde ilerleyen bu dizi, sonrasında evrildiği şeklinde beden geçişlerini ve ölümün başka boyutlarını da inceler. Aksiyon ve gizem unsularını da çokça barındıran bu dizi, yine Dünya çapında başarılı olmuş Kore dizilerindendir.
 • Amcam (2018, tvN, 16 bölüm, en yüksek reyting% 7.352) – Sadakatsizlik, boşanma, kötü borç ve organizasyondaki sinsi karanlık mücadeleler gibi sert Kore dramalarının klasik malzemeleriyle çok sıcak (?) Bir aile draması mı yarattınız?
 • Kingdom (2019 ~ 2020, Netflix, 12 bölüm) İki kelime içermeyen en iyi zombi hikayesi. krallar konu içeren bir dizi izlemeye değer. Bir ara türkiye’de oldukça çok izleyeni olan bir kore dizisi!
 • Dr. Prisoner (2019, KBS, 32 bölüm, en yüksek izlenme oranı% 15,8) Tıbbi drama, hapishane gerilimi ve chaebol ailesi Amtoo, üç türden dramalar zarif bir şekilde bu dizide eritildi.

 • Camellia Blossoms Bloom (2019, KBS, 30 dakikalık 40 bölüm, en yüksek derece% 23,8): Hem ana hem de yardımcı oyuncularla uyumlu bir komik gerilim görmedim. En komik söz, “Gözlerin neden bu kadar farklı?” Bir çok yorumcu filmi komik ve gerilimden uzak olduğunu düşünüyor. Biraz daha detay vermek gerekirse Dong-Baek ( Kong Hyo-Jin ), küçük Ongsan kasabasında yaşayan bekar bir annedir. Bar-restoran Camellia’yı işletiyor ve aynı zamanda oğlu Pil-Gu’ya ( Kim Kang-Hoon ) bakıyor . Ongsan halkı, Dong-Baek hakkında sık sık dedikodu yapar. Yetim olarak büyüdü, bekar bir anne ve Ongsan’daki birçok erkeğin sık sık bulunduğu bir bar işletiyor. Yerlilerin Dong-Baek hakkında ne fısıldadığına bakılmaksızın, yerel polis memuru Hwang Yong-Sik ( Kang Ha-Neul ) ona derinden aşıktır. Bu arada Dong-Baek’in eski erkek arkadaşı Kang Jong-Ryeol ( Kim Ji-Suk) hayatında birdenbire yeniden ortaya çıkıyor. Çıktıklarında ilişkilerini gizleyen ünlü bir beyzbol oyuncusu. Dong-Baek mutluluğu bulmaya çalışırken arka planda gerçekten uğursuz bir şey gizlenir. Ongsan ve Dong-Baek’te dolaşan bir seri katil hedef olabilir.
 • Crash Landing of Love (Şubat 2020, TVN, 60 dakikaya dayalı 16 bölüm, en yüksek izlenme oranı% 21, ★★★★★) Tarihte en yüksek TVN dizileri reytingi rekoru kıran 20 yılın en iyi kore dizisi … Fena değil ve küçük bölümler de çok iyi. Çekim programı o kadar sıkıydı ki Son Ye-jin fazla çalışmaktan düştü, ancak hayranların da pek çok nedeni vardı çünkü gyeolbang çok sıktı. Referans olarak, Hıristiyan Liberal Parti adlı bir yer, PD ve tvN üretimini Ulusal Güvenlik Yasasını polise ihlal etmekle suçladı.
 • Çiftler dünyası (Mayıs 2020, JTBC, 16 bölüm, en yüksek izlenme oranı% 28,3, ★★★★★  ) Kore işleri draması tarihindeki en iyi (?) Ayarı Bölüm 1’de görünüyor. (Kim Hee-ae’nin etrafındaki arkadaşlar, Kim Hee-ae’nin kocasının onu aldattığını zaten biliyor ve o aktif olarak işlere yardım ediyor, sadece zavallı Kim Hee-ae’yi tanıyor ve bu arkadaşlar bile Kim Hee-ae’nin kocası ve aldatan kadın Yeo Da-kyung ile seyahate çıkıyor.), 27 Mart 2020 itibariyle, bir JTBC dizisinin ilk yayını için en yüksek izleyici notunu kaydetti.

 • Goblin: Uzakdoğu mitlerinin günümüze yansımış bir versiyonu olarak değerlendirebileceğimiz Goblin dizisi, yüz yıllardır ölümsüzlüğe mahkum olan bir askerin hikayesini anlatıyor. Günümüze değin yaşamış olan bu asker, yıllar sonra ölümün formülünü bulacaktır.
 • Boys Over Flovers: Kore’nin en zengin tabakasına ait olan bir lisede yaşanan intihar teşebbüsünü; o lisede okuyan ve maddi geliri okulun diğer öğrencilerine nazaran daha düşük olan bir genç engeller. Okulun popüler öğrenci grubuyla bu sayede tanışacak olan gencin hayatı, artık bambaşka bir yöne doğru ilerleyecektir.

  Kısaca bu cümlelerle özetleyebileceğimiz Boys Over Flowers dizisi, Kore’de ve dünyada oldukça ses getirmiştir. Ülkemizde de Güneşi Beklerken dizisi, bu dizinin serbest bir uyarlaması olarak ortaya çıkmıştır.

 • The Heirs: Büyük bir şirketin evlatlık varisi, yabancı bir kızın hayatına şaka yollu olarak olumsuz etki eder. Bu etkinin sonucunda ilk başta kavgayla başlayan diyalog, sonrasında aşka dönüşür.

  Kore dizilerinde görmeye alışık olduğumuz zenginlik kavramının en çok somutlaştığı dizilerdendir The Heirs. Klasik bir zengin erkek fakir kadın hikayesi gibi görünse de, olayın içine kattığı entrikalar sayesinde hikayeler genişler. Bu formülün büyük bir ölçüde Türk dizi sektörüne de yansıdığını görmekteyiz. “Güçlü bir erkek figürü, güçsüz kadını koruyup kollar ve aşk başlar.” formülü, sektörün son on yılını domine etmiştir.

 • Aide (2019, JTBC, 10 bölüm, en yüksek derece% 4.9) Aid Jang Tae-jun, şeytanı yakalamak için bir iblis olmak istiyor. Son bölümün tersine çevrilmesi de oldukça şok edici ve tüm karakterlerin oyunculuğu da çok iyi. 10 yıl aradan sonra dizilerde rol alan başrol oyuncusu Lee Jung-jae, oyunculuk da yapıyor ama özellikle kalbi yankılanan alçak ses tonu sahip olduğu büyük bir silah.
 • Savcının İç Savaşı (Şubat 2020, JTBC, 60 dakikaya dayalı 16 bölüm, en yüksek izlenme oranı% 5, ★★★★★) Bu kadar bariz bir kovuşturma hikayesi değil. Her bölüm çok yapışkan ve tüm oyuncuların performansları da suçsuz. Drama başladığında, bir dakika bile sıkılmadan hemen daldırılır. Şahsen, Kamulus Overlord, Mi-ran Seong ve Savcı Kim Jung-woo’nun sanal alanını ve gerçek dünyasını aşan aşk hikayesi gerçekten ilginçti.
 • Secret Garden Bir dublör ile AVM CEO’sunun yaşadığı fantastik hikayeyi anlatan dizi, Kore dizilerinin yaratıcılık boyutlarına önemli bir örnek oluşturur. Tesadüfen içtikleri iksirli bir içecek ile ruhları yer değiştiren bu ikili, zamanla birbirlerinin hayatlarını öğrenirler ve yakınlaşmaya başlarlar. Hikaye anlatımı açısından son derece basit görünen bu fikir, Kore dizisinde başarılı bir anlatıya dönüşür. Bu anlatıyı duygusallıkla birleştirerek sunan Kore dizi sektörü, bu sayede popüler işlere imza atmış olur.
 • VIP (2019, SBS, 16 bölüm, en yüksek izlenme oranı% 14.9) Sadakatsizlik bir alışıklık gibi görünüyor.

 • Stove League (Şubat, 2020, SBS, 60 dakikaya dayalı 16 bölüm, en yüksek izlenme oranı% 17, ★★★★★) Beyzbolu seviyorsanız daha fazla keyif alabileceğiniz, Nam Goong-min bu sefer basketbol veya voleybol oynayabileceğiniz tam ölçekli bir ofis draması Taraftarlardan yana gidip Sezon 2’yi çekmemiz için çok fazla istek var.
 • İyi Eş Kışkırtıcı malzemeler, sürükleyici bölümler ve aktörlerin mükemmel oyunculuğu birleştirilerek 2016 TVN’nin en iyi draması haline geldi. Jeon Do-yeon veya Yoo Ji-tae’de bu kadar çok başarılı oyuncu kadrosu olup olmadığı önemli değil, ama Yun Gye-sang için bunlar aslında hayat çalışması. Nana of Kim Dan da bir hit. İlk başta, kim olduğunu çözememek için bir oyuncuya dönüşmeyi başardı. Jeon Jeon ve Chemi de çok iyi. Bununla birlikte, zorlanmadan zenginlik, şöhret ve güç dahil olmak üzere üç şeye sahip olabilirim (?) Sık sık avukatlar ve hakimler / savcılar içeren dizileri izlediğim için. Takip etmesi gerçekten zor geliyor.
 • Wise Persimmon Life (2018, TVN, 16 bölüm): Beklentileri aşan zengin bölümler ve karakterle.

leke kremi
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Cenk 1 sene önce
 • İzlemediklerim varmı ya 🙁 ilk üç sırayı izledim 🙂