Cosmed Leke Kremi

Sıradaki içerik:

Cosmed Leke Kremi

e
sv

3 Haftalık Gebelik Belirtileri

160 okunma — 16 Mart 2023 19:03
3 Haftalık Gebelik Belirtileri

3 Haftalık Gebelik Belirtileri bebek henüz anne rahminde bulunmamaktadır. Ancak, gebeliğin üçüncü haftası itibariyle bebek anne rahmine yerleşmektedir. Bu süreçten itibaren anne adayının hamilelik dönemi başlamış olur. Hamileliğin üçüncü haftasında, erkekten alınan sperm; anne rahmine doğru hareket etmektedir. Erkeğin sperminin annenin yumurtasıyla birleşmesi sonucu hamilelik meydana gelmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi, hamileliğin üçüncü haftası itibariyle gerçekleşmektedir. Bu sebeplerden dolayı, gebelikte üçüncü hafta büyük önem taşımaktadır. 

Gebeliğin Üçüncü Haftasında Meydana Gelen Değişiklikler 

Bir kadın; bir önceki ayın adet döngüsünün ilk gününden başlamak üzere yaklaşık 14 günlük bir gecikme yaşamışsa; hamilelikte üçüncü haftasına girmiş demektir. Hamilelikte üçüncü haftaya kadar yumurtanın döllenmesi büyük ihtimalle gerçekleşmiştir. Gebelikte üçüncü hafta; anne adayları için oldukça verimli bir dönem olarak bilinmektedir. Bunun sebebi, ilk üç haftanın gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilmesidir. Gebeliğin üçüncü haftasında, anne adaylarının vücutlarında belirgin bir değişiklik olmaz. Buna ek olarak, birçok anne adayı, üçüncü hafta itibariyle hamile olduğunun farkında bile değildir. Ancak, bu dönemde bebeğin sağlıklı gelişimi adına vücut kendini hazırlama dönemine girmektedir. Hamileliğin bu döneminde sırasıyla olmak üzere yumurtlama, döllenme, germinal dönem ve implantasyon gerçekleşmektedir. 

Hormonal Değişiklikler

3 haftalık hamile

Gebeliğin üçüncü haftası itibariyle, bebek henüz zigot aşamasındadır. Buna rağmen, hipofiz bezi var olduğunu belli etmek adına beyne gereken sinyalleri göndermeye başlamıştır. Bu yüzden, döllenmiş yumurtaya beyinden gelen sinyallerle beraber hipofiz bezi adet döngüsünü tamamlayıp hCG adı verilen hamilelik hormonu üretimine başlar. Vücutta hCG salgılanmasına ek olarak östrojen ve progesteron hormonları yüksek seviyelerde üretilmeye başlanır. Progesteron hormonu; gebeliğin normal bir şekilde ilerlemesi için büyük önem taşımaktadır. Çünkü, progesteron sayesinde rahim içinde yer alan bebek, sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlar. Bu yüzden, progesteron hamileliğin üçüncü haftasında üretilmeye başlanır. Buna ek olarak, gebeliğin üçüncü haftası itibariyle, blastosist kendi hormonlarını kendi yapma yeteneğine sahip değilken progesteron hormonlarına bağlıdır. 

Üç Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir? 

Gebeliğin üçüncü haftasında kadınların birçoğu hamile olduğunun farkında olmayabilir. Bu dönemde, sadece adet gecikmesi yaşadıklarının farkındadırlar. Ancak, gebeliğin üçüncü haftasında gebelik etkilerini sınırlı da olsa göstermeye başlamıştır. Bu süreçte, kadınların yaklaşık %30’luk kısmında lekelenmeler meydana gelmektedir. Ayrıca, anne adaylarının kramp ve sırt ağrısı şikayetleri baş gösterir. Ruh hali değişimlerinin yaşanmaya başladığı bu dönemde kadınlar, baş ağrısı ve şişkinlik gibi şikayetlerde bulunur. Hamileliğin üçüncü haftası itibariyle kadınlar sık sık idrara çıkmak ister. Tüm bunlara ek olarak, anne adayları, göğüslerinde hassasiyet yaşamaya başlar. 

Gebeliğin Üçüncü Haftasında Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler 

Hamileliğin üçüncü haftası itibariyle, bebek zigot olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde, vücutta her iki ortak DNA üretilir. Yumurta ve sperm 23’er kromozomdan oluşmaktadır. Bu sayede oluşan diploid hücre 46 kromozom içermektedir. Hamileliğin üçüncü haftası itibariyle, bebeğin özelliklerinin birçoğu belirlenmiştir. Bebeğin gelişme aşaması başlamıştır. Bu dönemde, zigot, ikiye bölünerek iki hücre aşamasına gelir, bu durum bebeğin hayati adımlarının ilki anlamına gelir. Sonrasında, iki hücre bölünerek dört hücre halini alır. Büyüme, hamileliğin üçüncü haftasında yalnızca hücre bölünmesi şeklinde devam etmektedir. 

Gebeliğin Üçüncü Haftasında Neler Yapılmalıdır? 

Gebeliğin Üçüncü Haftasında Neler Yapılmalıdır? 

Hamileliğin üçüncü haftasına dair anne adaylarına verilebilecek çok fazla tavsiye yoktur. Bu dönemde, çoğu anne adayı, hamile olduğunun farkında bile değildir. Ancak, anne adaylarının hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren beslenmelerine dikkat etmeleri, yürüyüş başta olmak üzere egzersizlere başlamaları gerekmektedir. Ayrıca, anne adayları, bu haftadan itibaren kötü alışkanlıklarından uzak durmalıdırlar. 

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli