Demet Özdemir, Oğuzhan Koç ile boşandı mı? “karavan dedikodusu”

Sıradaki içerik:

Demet Özdemir, Oğuzhan Koç ile boşandı mı? “karavan dedikodusu”

e
sv

5 Haftalık Gebelik Belirtileri

62 okunma — 22 Mart 2023 17:57
5 Haftalık Gebelik Belirtileri

Beş haftalık gebelik döneminde anne adaylarının vücutlarında gördüğü ilk değişim hiç şüphesiz menstrual döngünün tamamlanmasıdır. Beş haftalık süreç; hamilelik adına yeni sayılabileceğinden dolayı, hamile olduğunun hala daha farkında olmayan anne adayları bulunabilir. Buna rağmen, beş haftalık gebelik döneminin bazı belirtileri yer almaktadır. Bu belirtiler arasında anne adaylarının adet kanamalarının bitmesi, hamilelik hormonu salgılanmasından ve vücutta yaşanan diğer hormon değişikliklerinden dolayı yaşanan ruh hali değişimleri, anne adaylarının sık sık idrara çıkmak istemesi, göğüslerde oluşan hassasiyet ve karıncalanma, ağız kuruluğu, sürekli yorgunluk hali, aşerme adı verilen bazı gıdalara duyulan yoğun istek gösterilebilir. 

Gebeliğin Beşinci Haftasında Bebekte Ne Tür Değişimler Meydana Gelir? 

Beş haftalık gebelik sürecinde bebek artık bir embriyo halini almıştır. Bu durum, bebeğin koruyucu ve sıcak bir rahim içerisinde büyüdüğü anlamına gelmektedir. Bu dönemde hızla büyüyen bebek, uzunluk olarak üç milimetreye ulaşmaktadır. Kısacası, beş haftalık gebelik dönemi sonunda bebeğin bir tohum büyüklüğünde olduğundan söz edilebilir. 

Gebeliğin Beşinci Haftasında  Annede Ne Tür Değişimler Meydana Gelir? 

Beş haftalık hamilelik döneminde bebek artık rahim için anne adayının tabakasına yerleşmiştir. Buna ek olarak, hCG hormonu sayesinde beyne düzenli olarak sinyaller gönderilmeye başlanmıştır. hCG hormonu; yalnızca hamilelik döneminde salgılanan bir hormon olmakla beraber kanda ve idrarda ortaya çıkmaktadır. Beş haftalık hamilelik dönemi anne üzerinde farklı şekillerde etkisini gösterecektir. Bu dönemde, anne adaylarının uykusu daha erken gelecek, geç saatlere kadar ayakta kalamayacaklardır. Ayrıca, anne adayları, kokulara karşı eskisinden daha duyarlı olacak ve sürekli mide bulantısı şikayetinde bulunacaklardır. Tüm bu şikayetler; hamilelik dönemiyle beraber başlayan hormonal değişimlerin birer sonucudur. Anne adayı, planlamış bir hamilelik sürecinin içerisindeyse follik asit bu dönemin olmazsa olmazı niteliğindedir. Hamilelikte beşinci haftaya girilen dönemde follik asit ihmale gelmeyecektir. Bu yüzden, anne adaylarının sıklıkla doktorlarına görünmeleri gerekir. 

Anne Adayları Beşinci Haftada Neler Yapmalıdır? 

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının vakit kaybetmeden zararlı alışkanlıklarından vazgeçmeleri ve bebeklerinin sağlığını düşünerek düzenli bir hayat içerisine girmeleri gerekmektedir. Beş haftalık gebelik süreci; egzersize başlamak için ideal bir dönemdir. Yürüyüş başta olmak üzere yapılacak düzenli egzersizler, hem anne adaylarının hem de bebeklerinin sağlığını koruyacaktır. Hamilelik döneminde kilo almak istemeyen kadınlar için egzersiz olmazsa olmazdır. Buna ek olarak, anne adaylarının alkol ve sigara kullanımını bir an önce terk etmesi bir zorunluluktur. Beş haftalık hamilelik döneminden başlamak üzere anne adaylarının çok fazla yemek yememeye dikkat etmesi gerekir. Hamilelik döneminde anne adayları iki kişilik can taşıdıklarını hesap ederek iki kişilik yemek yemeye gayret etmektedir. Ancak, bu yanlış ve zararlı bir düşüncedir. Hamileliğin beş haftalık döneminde anne adaylarına doktorları tarafından daha çok D vitamini ve follik asit takviyesi önerilebilir. Ancak, bebeklerin hücrelerinin sürekli büyüdüğü düşünüldüğünde besin takviyesi yeterli olmayacaktır. Bu yüzden, anne adaylarının yeterli miktarda C vitamini içeren besin takviyelerinden yararlanması bir zorunluluktur. Bununla birlikte, anne adaylarının bu dönemde deniz ürünlerini tüketmesi önerilmemektedir. Deniz ürünleri, normalde çok sağlıklı besinler olsalar da, civa içerdiklerinden dolayı hamileler için zararlı olabilir. Bu sebepten dolayı, hamilelik boyunca çiğ veya pişmiş deniz ürünleri nadiren tüketilmelidir. İyi pişirilmemiş deniz ürünleri, tenya içerebileceğinden dolayı bebeğin gelişimi için gerekli olan temel besin maddelerinin vücuttan atılmasına sebep olabilir. Anne adaylarının bu dönemde kafeini azaltmaları gerekir. Kafein konusunda kendilerine günlük bir limit koymayı unutmamalıdırlar.

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli