Kısmetse Olur, Buse Korkmaz kimdir, kaç yaşında, nereli?

Sıradaki içerik:

Kısmetse Olur, Buse Korkmaz kimdir, kaç yaşında, nereli?

e
sv

7 haftalık gebelik belirtileri

86 okunma — 06 Nisan 2023 00:53
7 haftalık gebelik belirtileri

7 haftalık gebelik belirtileri bebeğin solunum ve sindirim sistemi oluşmaya başlar. Buna ek olarak, bebeğin kas ve lifleri de oluşmaya başlasa da bu durum kısa zaman içerisinde bebeğin hareket edeceği anlamına gelmez. 7 haftalık hamilelik; hamilelik sürecinin ikinci ayına girildiğini belli eden bir süreçtir. Bu süreçte, bebek, ilk döllenmiş yumurta olan halinden yaklaşık 10 bin kat daha büyümüştür. Yedi haftalık gebelik sürecinde bebeğin büyümesi daha çok baş bölgesinde olmuştur. Ayrıca, dakikada 100 hücre hızıyla yeni beyin hücreleri ortaya çıkmaya devam etmektedir. Yedi haftalık hamilelik döneminde, anne adaylarında yaşanan değişimler hala daha belirgin değildir. Bu dönemde, anne adayının hamile olduğu dışarıdan fark edilemez. Bu süreçte, annelerde belirgin bir kilo alma veya verme durumu söz konusu değildir. Yedi haftalık hamilelik döneminde bebeğin büyümesi hızla devam ederken bebeğin baş kısmından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık 4-5 mm civarındadır. 

7 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler 

Yedinci haftanın başında 4-5 mm olan bebeğin boyu; bu haftanın sonuna kadar iki katından fazla büyüyecektir. Yedinci hafta itibariyle, bebeğin bacak tomurcukları tıpkı kısa yüzgeçler gibi belirmeye başlayacaktır. Buna ek olarak, bu dönemde, kol tomurcukları büyüyerek el ve kol omuz bölümü olarak ikiye ayrılmıştır. Ayrıca, bebeğin el ve ayaklarında el ve ayak parmaklarının gelişeceği tomurcuklanmalar yer almaktadır. 7 haftalık gebelik sürecinde beyni meydana getiren beyin yarı küreleri gelişmektedir. Burun delikleri ve gözler oluşmaktadır. Akciğerlerde ilk bronşların oluşmasına ek olarak sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrılmıştır. Yedinci haftada bağırsaklar gelişmekte ve apandis oluşmaktadır. Buna ek olarak, bebek için büyük önem taşıyan insülin hormonu üreten pankreas meydana gelmektedir. Bebeğin bağırsaklarının bir kısmı ise göbek kordonuna doğru gitmektedir. 

7 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler 

7 haftalık gebelik itibariyle anne adaylarının rahmi normal boyutunun iki katına ulaşmaktadır. Bu dönemde, anne adayları, rahimde oluşan yüksek baskı nedeniyle daha çok idrara çıkma isteği duyacaktır. Buna ek olarak, hamileliğin bir klasiği olan mide bulantılarının sayısı artacaktır. Anne adayları, hamilelikte mide bulantısı probleminden ancak hamileliğin 14 ile 18. haftaları arasında kurtulabilirler. Buna ek olarak, bu dönemde anne adaylarının kan miktarı, hamile kalmadan önceki döneme kıyasla yüzde on daha fazladır. Ancak, hamileliğin son haftalarında bu oran yüzde 40-45 seviyelerine ulaşacaktır. 

Sağlık ve Beslenme 

Anne adayları, hamilelik döneminin ikinci ayında oldukları için beslenme düzenlerine ve sağlık koşullarına her zamankinden daha çok dikkat etmek zorundadırlar. Gebeliğin ilk üç ayında anne adaylarının mutlaka follik asit alması gerekir. Çünkü, follik asit; nöral tüp kusurlarının embriyoda oluşmadan önlenmesini sağlar. Nöral tüp; beyin dokusundan başlar ve omuriliği de içerisine alan hayati öneme sahip bir yapıdır. Nöral tüp; yumurtanın döllenmesinden sonraki iki ile üç hafta arasında gelişimini tamamlamaktadır. Nöral tüpün gelişim aşamasının sıkıntılı olması nöral tüpün herhangi bir kısmının açık kalmasına sebep olur. Bu duruma tıp dilinde Nöral Tüp Defekti adı verilmektedir. Nöral Tüp Defekti’nin en çok rastlanılan doğumsal anomeller arasında yer aldığını düşünüldüğünde follik asidin anne adayları için hayati öneme sahip olduğu söylenebilir. 

Sosyal Aktivite ve Spor 

Yedi haftalık hamilelik süreci; hamilelik döneminin başı sayılabileceği için bu dönemde anne adaylarının normal hayatını etkileyecek herhangi bir gelişme söz konusu değildir. Bu yüzden, anne adaylarının sosyal aktivitelerine ve spor hayatlarına kendilerini fazla yormadan kaldıkları yerden devam etmeleri önerilir. 

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli