Antalya Gezilecek Yerler

Sıradaki içerik:

Antalya Gezilecek Yerler

e
sv

Atina’da gezilecek yerler

107 okunma — 12 Kasım 2022 14:27
Atina'da gezilecek yerler

Atina’da gezilecek yerler; Güzel bir tatil yapmak için illaki Bodrum’a, Marmaris’e veya Fethiye’ye gitmenize gerek yok! Siz de Yunanistan’a giderek hayatınızın belki de en güzel tatillerinden birisini yapabilirsiniz. Yunanistan denildiği zaman akla ilk olarak Atina geliyor. Takdir edersiniz ki, Atina; Yunanistan’ın başkenti olduğu için ayrı bir öneme sahip! Ancak, Atina’da herkesin gezip görmesi gereken yerler de bulunuyor. Gelin, Atina’nın tarihi ve doğal güzelliklerinden bahsedelim! 

Atina’da Ne Yapılır? 

Atina; Yunanistan’ın en geniş ve kalabalık şehridir. Atina’da gezilip görülebilecek çok sayıda yer vardır. Takdir edersiniz ki, Atina; uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti’nin himayesinde kalmıştır. Bu yüzden, şehrin birçok noktasında Türk kültürünün öğelerine rastlamak mümkündür. Tepelerle çevrili olan Atina’nın yalnızca batı tarafının açık olduğunu söylemeliyiz. Atina’nın dikkat çeken yerlerinden birisi de Pire Limanı’dır. Hatta, bu limanın deniz taşımacılığı adına hayati öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

Atina gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Plaka yer alıyor. Atina’nın en eski yerlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tarihi bir yer oluşuyla dikkat çeker. Tepenin üzerinde yer alan Plaka’nın çevresinde hem birbirinden güzel yeme içme mekanları hem de kaliteli konaklama imkanı sunan oteller yer alır. Bir başka deyişle, Plaka’ya gittiğiniz takdirde asla pişman olmazsınız. 

Listemizin ikinci sırasında Akropolis yer alıyor. 2400 yıllık tarihi ile dikkat çeken Akropolis; her şeyden önce sahip olduğu muhteşem Atina manzarası ile dikkat çekiyor. En yüksek tepelerde yer aldığını ve kamu binası olarak kullanıldığını da ifade etmeliyiz. Siz de Akropolis’i ziyaret etmek istiyorsanız belirli bir giriş ücreti ödemelisiniz. Buna ek olarak, haftanın her günü 08.00 ila 20.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğinizi de söylemeliyiz. 

Atina’da Nerelere Gidilir?

Atina; alışveriş yapmak isteyenlere harika imkanlar sunuyor. Bu noktada, size Atina’nın en ünlü alışveriş merkezlerinden birisini tavsiye ediyoruz. Monastiraki; tarihi dokusu ile dikkat çeker. Herkesin bütçesine hitap eden dükkanlar vardır. Hatta, bu özelliğinden dolayı bilhassa yabancı turistlerin ilk ziyaret ettiği yer olur. Ayrıca, Yunan kültürüne ait birtakım hediyelik eşyaları ve çok daha fazlasını Monastiraki’den almak mümkündür. 

Syntagma Meydanı; Atina’nın en ünlü meydanlarından birisidir. 19.yy’da inşa edilen bu meydan; Kraliyet Sarayı’nın hemen önünde yer alır. Atina’nın tüm görkeminin ve canlılığının bu meydanda olduğunu söylemeliyiz. Bu meydanın ülkenin siyasi tarihini yansıttığını da söyleyebiliriz. 

Ulusal Bahçe; Atina sınırları içerisinde bulunan en güzel yerlerden birisidir. Yunanistan halkının geçmişten bu yana en çok bu bahçeye gittiğini söylemek gerekir. İçerisinde 500’den fazla endemik bitki türü yer alır. 

Atina’da yapılacak farklı şeyler de bulunuyor. Örneğin, teleferiğe binebilirsiniz. Ayrıca, dünyaca ünlü Yunan mutfağının lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Şehirde harika lezzetleri ile dikkat çeken çok sayıda restoran vardır. Bilhassa Syntagma Meydanı’nda bulunan restoranlara muhakkak uğramalısınız. 

Lekekremi.online / Gezi / Tatil

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli