Güneş Lekelerinden Kurtulma Yolları

Sıradaki içerik:

Güneş Lekelerinden Kurtulma Yolları

e
sv

Cilt Lekeleri Neden Olur, Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

126 okunma — 31 Ekim 2022 06:33
Cilt Lekeleri Neden Olur, Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Neden Olur, Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Cilt lekeleri ya da ciltteki renk dengesizliğine sebep olan birçok sebep bulunmaktadır. Bunlardan bazıları cilt hastalığı olarak ortaya çıksa da bazıları da geçici ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Cilt lekeleri neden olur? Cilt lekeleri nasıl geçer? Leke kremi ve cilt beyazlatıcı kremler cilt lekelerini giderir mi? Leke kremi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

CİLT LEKELERİ NEDEN OLUR?

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının cilt lekelerine sebep olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra uçuk, temre gibi cilt sorunları da bazen kalıtsal olarak cilt lekesi oluşturabilmektedir. Cilt lekelerinde en sık rastlanılan durum ise güneş lekeleri ve hormonal durumlar gibi etkenlerdir. Ciltteki renk dengesizliğinin temel sebebi ise cilt temizliğine önem verilmemesi ve sağlıksız beslenmedir. Kalıtsal bir rahatsızlık söz konusu değil ise cilt lekeleri çoğunlukla tedavi edilebilir. Eğer sebebini bilmediğiniz cilt lekeleriniz var ise öncelikle mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bunun dışında güneş lekesi ve bölgesel kararmalar söz konusu ise leke kremi kullanarak cilt lekelerinizden kurtulmanız da mümkün.

CİLT LEKELERİ NASIL GEÇER?

Ciddi bir sağlık probleminden kaynaklı olmayan cilt lekelerinizden kurtulmanız için leke kremi kullanabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde beslenmenize ve bol su tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor. Leke kremi ve cilt beyazlatıcı kremlerin etkileri sadece lekeleri yok etmek değil aynı zamanda cilt tonunu eşitlemektir. Ancak leke kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda da uyaralım. Özellikle son yıllarda revaçta olan leke kremlerinin bazıları içeriğindeki etken maddeler gereğince cilt yüzeyinde ciddi hasarlar da bırakabilmektedir. Bu yüzden tercih ettiğiniz leke kreminin gerekli laboratuvar testlerinin yapıldığından ve içeriğinden emin olarak uygulayın. Bu konuda Licape Leke Kremi ve Cilt Beyazlatıcı Kremi öneriyoruz. Altın Marka Ödülü’ne sahip olan bu ürün ile cilt lekelerinizin hızla azaldığını ve kaybolduğunu görebilirsiniz.

LEKE KREMİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİN

Leke kremi uygularken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise mümkün olduğunca güneşe çıkmadan en az 1 saat önce kullanmanızdır. Gün içerisinde cilt ile direkt temasta olan zararlı güneş ışınları çoğunlukla cilt yüzeyindeki etken maddelerle reaksiyona girebilmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca leke kremi gibi ürünlerinizi gece yatmadan önce temiz cildinize uygulayın. Sabah uyandığınızda yüzünüzü uygun bir yüz yıkama jeli ile temizleyin ve ardından nemlendirici ve güneş koruyucu krem uygulayarak dışarı çıkın.

CİLT LEKESİ OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Güneş lekesi ve hamilelik gibi hormonal sebeplerden kaynaklı oluşabilen cilt lekelerinin oluşumunu en aza indirmek için yapmanız gereken birkaç püf noktası mevcut;

 1. Cilt temizliğinize özen gösterin.
 2. Nemlendirici ve güneş koruyucu kullanın.
 3. Sağlıklı beslenmeye ve bol su içmeye özen gösterin.
 4. Bilmediğiniz kozmetik ürünlerini kullanmayın.
 5. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın.
 6. Sivilce ve akne sorununuz varsa mümkün olduğunca elinizle temas etmeyin.
 7. Cilt bakımınıza özen gösterin.
 8. Gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı çıkartın.
 9. Stresten uzak durun ve uyku düzeninize önem verin.
 10. Cildiniz için doğal içerikli ürünleri tercih edin.
leke kremi
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Vera 1 sene önce
 • BENDEOLAN GENETİK VE ÇÖZÜMÜ DE YOK 🙁

avatar
 • Elvan 1 sene önce
 • İki kez doktora gittim ama önerdikleri kremler işe yaramadı ne yapacağı şaşırdım kimisi genetik diyor kimisi bitkisel krem kullan diyor ne yapacağım