Sivilce sıkmak doğru mudur?

Sıradaki içerik:

Sivilce sıkmak doğru mudur?

e
sv

Ergenlik sivilcesi nasıl geçer?

168 okunma — 27 Ekim 2022 18:50
Ergenlik sivilcesi nasıl geçer?

Ergenlik sivilcesi nasıl geçer? Ergenlik dönemi gençlerin genellikle yüz yüze kaldığı sorunların başında sivilceler geliyor, tam bu noktada sivilcelerden nasıl kurtulabileceğimize dair araştırmalar başlıyor fakat dikkatli olmakta fayda var çünkü sivilcelerden farklı yollarla kurtulmak bazen başımıza daha zorlu olan sivilce lekeleri veya yara izleri gibi dertler açabiliyor. Sivilceleriniz normalden fazlaysa kesinlikle bir doktora görünmelisiniz. Zamanla da geçebilir sivilceler ama sivilceli cildi temiz tutmak, cilt temizliğine özen göstermekte fayda var. Cilt tipinize uygun cilt temizleme rutininizi oluşturun ve sivilceli cildi sık sık temizleyerek nemlendirin.

İşte sizin için birkaç sivilce maskesi önerisi!

ERGENLİK SİVİLCESİ NASIL YOK EDİLİR, MASKE ÖNERİLERİ?

Sivilcelerden doğal yollarla da kurtulmak mümkün, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskelerle ve düzenli cilt temizliği ile sivilcelerinizden kurtulun!

Karbonat Mucizesi

Malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1-2 çay kaşığı su

Hazırlanışı;

Karbonat ile suyu karıştırarak macun kıvamına getirin. Göz çevreniz hariç yüzünüze nazikçe masaj yaparak maskeyi uygulayın. 10 dakika sonra yüzünüzü bol su ile temizleyebilirsiniz. Karbonat maskesi ayrıca cilt lekelerini gidermede de oldukça etkilidir. Maske sonra cildinizin ihtiyacına göre bir nemlendirici sürerek cildinizdeki gerginliği ve kuruluğu ortadan kaldırabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 6-7 orta boy çilek
  • 1,5 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

Çilekleri güzelce temizledikten sonra bir kaseye alın ve tahta bir çatalla güzelce ezin. Tamamen ezilen çileklerin üzerine yoğurdu ekleyin ve iyice karıştırın. Maskeniz hazır oldu bile. Maskeyi uygulayacağınız kısmı güzelce temizleyerek karışımı yüzünüze bir pamuk yardımı ile yayın, 15 dk sonra yıkayıp nemlendirin!

ERGENLİK SİVİLCESİ DOĞAL YOLLARLA NASIL YOK EDİLİR?

Akne vulgaris, halk arasındaki adı ile ergenlik sivilceleri, en sık görülen deri hastalığıdır. O kadar ki gençlerde % 90 varan oranlarda görülmektedir. Bu kadar sık görülmesi ve gençlerde görüntü ile ilgili ciddi endişe ve öz güven kaybına neden olması nedeniyle, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Şunu da belirtmek gerekir ki sivilceler yalnızca gençlerde görünür diye bir düşünce vardır, aslında ileri yaşlarda da görülebilir ama tabii ki çok daha az oranda, 40 yaşının üstündeki kişilerde görünme oranı erkeklerde %3 kadınlarda %5 olduğu görülür. Cildinizi temiz tutarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz, fakat sivilce sayınız 6’yı geçiyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

ERGENLİK SİVİLCESİ NE ZAMAN GEÇER?

Ergenlik sivilceleri yaygın olarak ergenlik döneminde görülse de bu rahatsızlık süresi daha da uzun sürebiliyor. Beslenme şekliniz, su tüketme alışkanlığınız, cilt temizliğiniz, stres ve kaygı bozukluğunuz da cilt rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle düzenli yaşam ve beslenme ile zamanla sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün.

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • Elvan 1 sene önce
  • denedim bakalım 🙂 ya eskiden çıksa diyerek dua ediyordum çok fazla çıktı 🙁