7 haftalık gebelik belirtileri

Sıradaki içerik:

7 haftalık gebelik belirtileri

e
sv

Gazimağusa’da Gezilecek Yerler

121 okunma — 06 Nisan 2023 01:50
Gazimağusa’da Gezilecek Yerler

Gazimağusa’da Gezilecek Yerler: Kıbrıs’a gitmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazla! Takdir edersiniz ki, Kıbrıs; Türkiye’den farklı özelliklere sahip! Her şeyden önce, buradaki otellerin kumarhanesine gidip oyun oynayabilirsiniz. Türkiye’dekinin aksine herhangi bir kumarhane kısıtlaması bulunmuyor. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs bünyesinde gezilip görülmesi gereken birçok şehir var. Onlardan birisi de Gazimağusa

Gazimağusa Gezi Rehberi 

İlk olarak, Kantara Kalesi ile başlamalıyız. Buranın hem doğal hem de tarihi güzelliği ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Girne Dağları üzerine inşa edilen bu kalenin gören herkesin hayran kalacağı bir dış görünüşü vardır. Kantara Kalesi sayesinde Kıbrıs’ın hem güney hem de kuzey kıyılarını görmek mümkün hale gelir. Ziyaretçilerini harika bir manzara ile tanıştırır. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden birisine ev sahipliği yapan Kantara Kalesi’ni ziyaret etmek için belirli bir giriş ücreti ödenmesi gerekir. 

Gazimağusa gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Salamis Antik Kenti bulunuyor. Buranın Gazimağusa’nın en eski yerleşim yeri olduğunu söyleyebiliriz. Günümüze kadar ulaşan harabeleri ile ziyaretçilerine güzel bir ziyaret deneyimi sunar. Mağusa Surları; şehir içerisindeki tüm tarihi yapıları koruma görevini üstlenmiş bir görünüme sahiptir. Venedikliler döneminde inşa edilmesine rağmen günümüze kadar sorunsuz bir şekilde ulaşmıştır. İçerisinde tüneller ve geçitler bulunur. Buna ek olarak, surlarda bulunan kafeler, restoranlar, mağazalar ve dükkanlar dikkat çekicidir. Bir başka deyişle, ziyaretçilerine hem ziyaret hem de alışveriş imkanı vaat eder. 

Gazimağusa denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi de Dipkarpaz Milli Parkı’dır. Kuzey Kıbrıs’ın en kuzey ucunda yer alan bir milli park olduğunu söylemeliyiz. Siz de Gazimağusa’dan iki saatlik bir yol kat ederek bu parka gelme şansını yakalayabilirsiniz. Fakat, burada aynı zamanda birçok yabani eşek cinsi yaşar. Bu yüzden, Dipkarpaz Milli Parkı’nın aynı zamanda Eşekler Cenneti olarak da adlandırıldığını söylemeliyiz. 

Gazimağusa’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Maraş Hayalet Şehri; Gazimağusa’nın en dikkat çeken yerlerinden birisidir. Ancak, güncel tarih itibariyle, sivil insanların buraya girmesinin yasak olduğunu söylemeliyiz. 1970’li yıllarda yaşanan Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından şehrin kullanıma kapatıldığından bahsetmek gerekir. Fakat, Maraş Hayalet Şehri; Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde Avrupa yaşam tarzının en iyi şekilde yansıtıldığı yerlerden birisiydi. Maraş Hayalet Şehri; sahip olduğu bu özellikle dikkat çeker. Bilhassa kırk yılı aşkın süredir kullanılmayan binaların dışarıdan nasıl gözüktüğüne şahit olunca siz de çok şaşıracaksınız. 

Othello Kulesi; Gazimağusa’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunur. Gazimağusa Limanı’nda yer alan bu kule; aynı zamanda Othello Kalesi olarak da bilinir. Limanı muhtemel dış saldırılardan korumak adına tasarlanmıştır. Güncel tarih itibariyle halen daha sağlam olan Othello Kulesi’nin içerisinde birtakım dükkanlar da yer alır. 

Sonuç olarak, yolunuz Gazimağusa’ya düştüğü takdirde yukarıdaki yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günübirlik ziyaret edilebilecek farklı yerler de vardır. 

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli