Atina’da gezilecek yerler

Sıradaki içerik:

Atina’da gezilecek yerler

e
sv

Girit Adasında Gezilecek Yerler, Girit’in En Güzel Yerleri

145 okunma — 18 Kasım 2022 17:56
Girit Adasında Gezilecek Yerler, Girit’in En Güzel Yerleri

Girit Adasında Gezilecek Yerler, Girit’in En Güzel Yerleri, Tatil yapmak adına Yunanistan’ı tercih ettiyseniz sizi bu seçiminizden dolayı kutluyoruz. Ancak, Yunanistan’da nereyi gezip göreceğiniz de önem taşıyor. Bu noktada, size ısrarla Girit’e gitmenizi öneriyoruz. Gelin, Girit’in öne çıkan özelliklerine yakından bakalım! 

Girit Gezilecek Yerler 

Halikarnas Balıkçısı’nı edebiyat derslerinden hatırlıyorsunuzdur. Gerçek ismi Cevat Şakir Kabaağaçlı olan Halikarnas Balıkçısı; Girit doğumludur. Girit; bir ada olmasına rağmen sanki bir ülkeymiş gibi birbirinden değerli özelliklere sahiptir. Keşfedilmeyi bekleyen bir coğrafyadır. Ege ile Akdeniz’in kesişim noktası olduğunu söylemeliyiz. Girit denilince akla gören herkesin hayran olduğu dar sokakları, zengin tarihi, eşsiz mimariye sahip evleri ve samimi insanları geliyor. Girit; tarihi açıdan da önemli bir yerdir. Yıllarca Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kalan Girit; Türklere ait çok sayıda esere bünyesinde yer verir. Gelin, biraz da Girit gezilecek yerler hakkında bilgi verelim!

 • İlk olarak, Kandiye ile başlıyoruz. Bir diğer adının Heraklion olduğunu söylemeliyiz. Girit’in hem en büyük hem de en popüler şehirlerinden birisidir. Ayrıca, adanın en yoğun uluslararası havaalanına da ev sahipliği yapar. Burada gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer vardır. Fakat, Kandiye’yi tam anlamıyla gezmek için en az 2-3 gün ayırmak gerekir. Aziz Minas Katedrali başta olmak üzere Heraklion Arkeoloji Müzesi, Venedik Loggası, Karteros Körfezi, Kandiye Tarih Müzesi gibi yerler mutlaka görülmelidir. 
 • Biraz da Venedik Kalesi’nden bahsedelim! Buranın mimarisine kesinlikle hayran kalacaksınız. Geçmişten günümüze kadar en iyi şekilde korunan Venedik Kalesi; Girit’in mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri arasında bulunur. Ancak, günün her saatinde gezilecek bir yer değildir. Bir başka deyişle, kış aylarında 08.00-15.00, yaz aylarında ise 08.00-19.00 arasında ziyaretçilere açık olduğunu ifade etmeliyiz. 
 • Bir diğer adı Çeşme Meydanı olan Aslanlı Meydan’ı daha önce duymuş muydunuz? Cevabınız olumsuz ise size Girit geziniz sırasında ilk olarak bu meydanı görmenizi tavsiye ediyoruz. Kandiye’nin en kalabalık yerlerinden birisinde olmasından mütevellit ziyaretçisi çoktur. Üzerindeki aslan figürlerine kesinlikle hayran kalacağınız bir çeşmedir. Ayrıca, çevresinde yer alan harika restoranları ile de dikkat çeker. 

Girit’in En Güzel Yerleri 

 • Aziz Minas Katedrali; Girit gezilecek yerler listenizde olmayı hak ediyor. Rum Ortodoks kilisesi olduğunu söylemeliyiz. Geçmişte Girit’i Almanlara karşı koruyan Aziz Minas’a adanmış bir yerdir. Girit’in en büyük katedrallerinden birisi olmakla beraber Yunanistan’ın da en büyük katedrallerinden birisidir. Bilhassa kilisenin iç cephesinde yer alan işlemelere siz de hayran kalacaksınız. 
 • Kandiye Tarih Müzesi; Girit tatilinizi zevkli kılmak adına mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Bu müzede Osmanlı İmparatorluğu’na ait önemli belgeleri görebilirsiniz. Arşiv niteliğinde belgeler sayesinde geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, geçmiş dönemlere ait gündelik eşyalar ve madeni paralar da görülmeye değerdir. 
leke kremi
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Kayra 1 sene önce
 • Grit tatil için çok iyi bir bölge bu hafta gideceğim mutlaka bu alanları görmek için sabırsızlanıyorum

avatar
 • Leyla aça 1 sene önce
 • Uygun bir ada ufak bütçe ile çok güzle vakit geçirebilirsiniz 🙂

avatar
 • Dniz 1 sene önce
 • Gidilmesi gereken bir ada orası mutlaka durumu olanlar gitsin 🙂