17 Haftalık Gebelik Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Sıradaki içerik:

17 Haftalık Gebelik Bebekte Meydana Gelen Değişimler

e
sv

Güzelyurt Gezilecek Yerler 

50 okunma — 06 Ağustos 2023 13:58
Güzelyurt Gezilecek Yerler 

Siz de farklı bir yerde tatil yapmayı hayal ediyorsanız vakit kaybetmeden Kıbrıs’a gitmenizi öneriyoruz. Kıbrıs; sahip olduğu imkanlar ile en az Bodrum, Marmaris ve diğer tatil yerleri kadar güzel olduğunu ispat eder. Kıbrıs’ın en güzel şehirlerinden birisi de Güzelyurt olarak bilinir. 

Güzelyurt Gezi Rehberi 

Tıpkı adı gibi güzeller güzeli bir şehirdir. Hatta, kartpostallardan fırlamış dikkat çekici bir güzelliği vardır. Sokakları, farklı mimarisi ile dikkat çeken evleri ve daha birçok özelliğiyle gören herkesi kendisine hayran bırakır. 

Güzelyurt gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Soli kenti bulunuyor. Tarihi açıdan önemiyle dikkat çeker. Antik dönemde kurulan Dokuz Kıbrıs Krallığı’ndan birisine ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Bilhassa tarihe meraklı olanların görmesi gereken bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Soli Bazilikası; Güzelyurt’un dikkat çeken yerlerinden birisidir. Hristiyanlığın ilk kiliselerinden birisi oluşuyla önem taşır. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte çok fazla hasar görmüştür. Fakat, yine de günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bilhassa 2000 yıl öncesine ışık tutmasıyla ne kadar önemli bir yer olduğunu ispat eder. 

Soli Tiyatrosu; Kıbrıs Güzelyurt’un mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Geçmişte aynı yerde bulunan Yunan tiyatrosunun yerine inşa edilmiştir. Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi; Güzelyurt’u ziyaret eden herkesin görmesi gereken yerler arasında bulunur. 42 yıldan bu yana müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Çift katlı oluşu, arkeoloji ve doğa olmak üzere iki farklı bölümden oluşması dikkat çekici özellikleri arasında yer alır. 

Güzelyurt’ta Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Güzelyurt’a geldiyseniz oldukça şanslısınız. Çünkü, gezip görebileceğiniz çok sayıda yer bulunuyor. Onlardan birisi de Aziz Mamas Kilisesi! Buranın farklı bir öneminin olduğunu söyleyebiliriz. Aziz Mamas; geçmişte Güzelyurt topraklarında yaşadığına inanılan biridir. Bir başka deyişle, Kıbrıs’ın tanınmış azizlerinden birisi olduğunu söylemeliyiz. 1725 yılında tamamen inşa edilen kilise ve manastır bilhassa tarih meraklılarına hitap eder. 

Tumba Tu Skuru; tahmin edebileceğiniz üzere ilginç ismiyle dikkat çeker. Güzelyurt şehir sınırları içerisinde yer alan bu mekan eski çağlara merakı olanların mutlaka gitmeleri gereken bir yerleşim yeridir. Hatta, Geç Bronz Çağı’na ait bir yer olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, 1970’li yıllarda yapılan kazılarda elde edilen eserler; Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenir. 

Güzelyurt; daha önce de söylediğimiz gibi Kıbrıs tarihi adına hayati önem taşıyan bir şehirdir. Vuni Sarayı; sahip olduğu manzarasının yanı sıra tarihi önemiyle de dikkat çeker. M.Ö. 5. yüzyılda savunma amacıyla inşa edilmiştir. Fakat, M.Ö 380 yılında yıkılmıştır. O tarihten bu yana hiçbir şekilde yenilenmediğini söylemek gerekir. Siz de Vuni Sarayı’nı açık hava müzesi olarak ziyaret edebilirsiniz. 

Sonuç olarak, Güzelyurt; tarihi ve doğa güzellikleri ile size iyi ki buraya gelmişim dedirtecek bir şehirdir.

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli