Güzelyurt Gezilecek Yerler 

Sıradaki içerik:

Güzelyurt Gezilecek Yerler 

e
sv

İzmir Gezi Rehberi ve Gezi Fırsatları

71 okunma — 07 Ağustos 2023 12:03
İzmir Gezi Rehberi

İzmir Gezi Rehberi: Türkiye’nin en güzel şehirlerinin başında İzmir geliyor. 30 Ekim 2020 tarihindeki deprem ile büyük yara alan şehir bir yılı aşkın süredir kendisine gelmeye çalışıyor. Takdir edersiniz ki, İzmir; herkesin mutlaka görmek istediği yerler arasında bulunuyor. Yazımız sayesinde İzmir’in mutlaka görülmesi gereken yerleri hakkında fikir edinebilirsiniz. O halde başlayalım! 

İzmir’in Tarihi ve Doğal Güzellikleri 

İzmir; tıpkı İstanbul gibi kültürel açıdan tatmin edici bir şehirdir. Ayrıca, şehrin her köşesinde mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler de bulunur. Bunun yanı sıra, farklı lezzetleri tatmak istiyorsanız yolunuz yine İzmir’e düşmeli! 

İzmir gezilecek yerler listemizin ilk sırasında tahmin edebileceğiniz üzere Saat Kulesi yer alıyor. Takdir edersiniz ki, Saat Kulesi; İzmir’in belki de en önemli simgesi! Sahip olduğu zarif mimarisiyle taraflı tarafsız herkesi büyülüyor. 25 metre yüksekliğe sahip olan Saat Kulesi’nin dört tarafında çeşmelerin olduğunu söylemeliyiz. Buna ek olarak, Saat Kulesi’nin göze hoş gelen kabartmalarla süslü olduğundan bahsetmeliyiz. Siz de Saat Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirmeden İzmir gezinizi sonlandırmamalısınız. 

En az Saat Kulesi kadar güzel olan yerlerden birisi de Tarihi Asansör! Türkiye’nin mühendislik harikalarından birisi olduğunu söylemek mümkündür. Siz de Tarihi Asansör’e gelerek burada gün batımını izleyebilirsiniz. Buna ek olarak, burada bir de uygun fiyat seçenekleri ile dikkat çeken kafeterya bulunuyor. 

İzmir gezilecek yerler demişken Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan bahsetmemek olmaz. 17.yy’dan günümüze kadar varlığını devam ettiren bu çarşının yıllar boyunca İzmir’in en önemli alışveriş merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Uygun fiyatlı giyim ürünleri satan işletmelerin yanı sıra aradığınız birçok şeyi bu çarşıda bulabilirsiniz. Ayrıca, sokak lezzetlerini denemeden asla dönmemelisiniz. 

İzmir’de Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken Yerler 

İzmir denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden birisi de Kordon Boyu! Gün batımı manzarasını en güzel yerden izlemek isteyenlere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, bilhassa yaz aylarında burada birbirinden güzel aktiviteler düzenleniyor. Gündoğdu Meydanı; konserleri, gösterileri ve mitingleri ile İzmir’in kalbinin attığı yer olarak dikkat çekiyor. 

Sasalı Doğal Yaşam Parkı; bilhassa doğa tutkunları için harika bir yer oluşuyla biliniyor. Çocuklu ailelerin buraya gelerek güzel vakit geçirebileceklerini söyleyebiliriz. Geniş arazisi ile dikkat çeken bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, piknik alanlarına sahip olması da ciddi bir avantajdır. Bu sayede, insanların bilhassa hafta sonları güzel bir piknik yapmasını mümkün kılar. 

İzmir Arkeoloji Müzesi; Batı Anadolu tarihine meraklı olanlara hitap ediyor. İzmir ve çevresindeki yerleşim yerlerinde yapılan kazı çalışmaları sonucu bulunan eserlerin bu müzede sergilendiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Agora’dan gelen buluntuların da bu müzede yer aldığından bahsetmek gerekir.

Sonuç olarak, İzmir’de gezilip görülmesi gereken daha çok yerin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, yine de siz İzmir seyahatinize yukarıdaki yerleri ziyaret ederek başlayabilirsiniz. 

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli