Özgü Kaya kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşında?

Sıradaki içerik:

Özgü Kaya kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşında?

e
sv

Köpek kurdu boğabilir mi?

215 okunma — 20 Kasım 2022 01:03
Köpek kurdu boğabilir mi?

Köpek kurdu boğabilir mi? Özellikle Anadolu’da çobanların sıklıkla sorduğu veya yeni çobanların ve merak edenlerin en fazla sorduğu sorular arasında yer alan durumla ilgili olarak uzmanların yaptığı araştırma ilginç sonuçlar elde edilmesine sebep oldu.

KÖPEK KURDU BOĞABİLİR Mİ?

Anadolu’da özellikle eski hikâyelerde bahsedilen köpeklerin ve kurtların bir biriyle olan rekabeti kimi zaman filmlere kadar kodu oldu, merak edilen ise bir köpek kurdu boğabilir veya onunla kavgası nasıl sonuçları sorusu oldukça fazla soruluyor.

Kangal Kurdu Boğabilir mi?

Kangal Kurdu Boğabilir mi?

Aç bir kurt ve kangalın teke tek kavgasında anlatılanın aksine Kurt daha vahşi olduğu için normal bir kangalı rahatlıkla alt edebilir. Kurtların köpeklerden kaçmasının sebebi ise korktuğu için değil yara alırsa hayatta kalamama ve avlanamayacağını bildiği için köpekler ile karşılaşmadan genelde kaçar. Normal bir kurt ile karşılaşan köpek genel olarak yara alması ve ağır sonuçlar olması muhtemeldir.

Köpeklerde genelde korunması için çengel olmaktadır. yapılan araştırmalarda köpeklerine çengel takan çobanların kurtlara karşı köpeklerinin boğulmasına engel olmaya çalışmaktır. Kurt Köpeğin aksine boğaza saldırır. Yabani bir kurt karşılaşmada fazla kavga becerisine sahip olduğu için boyun ve gövde bölgesine saldırarak koparmak ve boğma pozisyonuna geçer.

Eğitimli bir köpek ise bunu yapabilir ve kavga konusunda tecrübeli ise gücünü kullanarak bir kurdu boğabilir.

KURTÇUL KÖPEKLER

Kurtçul olarak bilinen bazı köpek cinsleri kafeslerde değil daha çok ova ve yavru olduğu sırada antrenmanlı olması son derece önemlidir. Bir Anadolu çoban köpeği veya Kangal’ın kurt boğma olasılığını nadirdir. Aç bir kurt bir köpeği rahatlıkla alt edebilir, Köpekte eğer cengel yoksa bu kurt dun köpeği rahatlıkla ağır yaralamasına sebep olabilir. Kurtlar genelde kendisini kovalayan köpekleri yorarak, yorgun olan köpeğe rahatlıkla saldırır.

BİR KÖPEK KURDU NASIL BOĞABİLİR?

Araştırmalar özellikle antrenmanlı bir köpeğin, kavga becerisi olan köpeklerin kurtları boğa oranını araştırdı, Köpeklerin çok fazla sayıda kavga ve boğuşma oranı yüksek ise kurtları alt edebilir. Bunun için bir köpeğin özellikle iri ve antrenmanlı olması önemlidir. Boğulma olasılığına karşı kurt genel olarak boyun eğer köpeğe köpeğin burada olan durumu çok önemlidir. Kurt parçalama konusunda köpeklerden daha etkilidir. Köpeğin boyna saldırma oranı ne kadar yüksek ise kurdu alt etme oranı o kadar yüksek olur.

Köpek seçerken doğal koşullara önem veriniz. Önemli ölçüde cengel boyun ve gövde kısmını mutlaka korumaya alın. Koruması olan köpekler kurtlar ile boğuşabilir. bunun haricinde bir köpek kurt ile baş başa kavgada oldukça fazla zarar görür.

leke kremi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli